Gdzie wyjechać na wakacje do Włoszech?

Włochy to stosunkowo nieduży kraj, jeśli chodzi o powierzchnię. Nie jest mały, ale do największych trochę mu brakuje. Jednak ilość atrakcyjnych miejsc, do których można się udać na wakacje powala. Praktycznie w każdym zakątku słonecznej Italii jest coś co przyciąga turystów.

Cały włoski but jest oblany Morzem Śródziemnym, przez co wybrzeży z plażami tu nie brakuje. Do regionów atrakcyjnych wakacyjnie zalicza się także dwie wyspy (Sycylię i Sardynię), wszystkie jeziora oraz oczywiście górskie tereny. Do wszystkiego można też doliczyć duże miasta, takie jak Rzym, Mediolan, Asyż, Pizę, Neapol, Wenecję, Florencję i Bolonię oraz wiele innych. Na ich tle można wyróżnić te miejsca, które szczególnie upodobali sobie wczasowicze i podróżnicy.

Najlepsze miejscówki na udany urlop we Włoszech

Ulubioną miejscówką nie tylko naszych rodaków jest Adriatycka Riwiera. Tu na pewno nie zabranie piaszczystych plaż, które ciągną się przez prawie 100 kilometrów. Do tego znani z organizacji Włosi, lubi mieć je odpowiednio podzielone. Do tego celu używają leżaków z parasolami i tak przyjeżdżając nawet do obiektu noclegowego nie położonego tuż przy wodzie, miejsce na plaży i tak masz już wyznaczone.

Największym ośrodkiem na Riwierze Adriatyckiej jest tętniące dniem i nocą – Rimini. Nie brakuje w nim rozrywek dla całej rodziny oraz osób, które chcą zabalować na wakacjach. Parki rozrywki, dyskoteki i bary ze znakomitym jedzeniem czekają. Nieco spokojniejszą miejscówką jest Ravenna lub mniejszy kurort jak Cesenatico. Niestety nie oznacza to tłumów turystów w szczycie sezonu. Dla amatorów sportów wodnych dobrym miejscem może być Riccione.

Jeśli chcecie spędzić swój urlop w jednym z rozległych ośrodków wczasowych, z wszelkimi udogodnieniami to warto rozważyć Kalabrię. Umiejscowiona tuz na samym czubku włoskiego buta, od lat jest synonimem wakacyjnego wypoczynku. Region ten wyróżnia się przede wszystkim niezwykle malowniczymi miasteczkami, położonymi w pobliżu wysokich klifów.

Najbardziej znanym miasteczkiem Kalabrii jest Tropea. To z pewnością jedno z ładniejszych miejsc w tym regionie. Piaszczysta plaża, interesujące zabytki oraz wąskie uliczki, to wszystko sprawia że co roku goszczą tu tłumy turystów. Dla osób które wolą więcej spokoju, lepszym strzałem będzie Scalea czy Capo Vaticano. Szczególnie ta druga miejscówka spodoba się miłośnikom pięknych widoków, turkusowej wody i fotografii.

Kolejnym miejscem idealnym na wakacje jest zachwycająca Sardynia. Ta niewielka wyspa jest wprost stworzona do wypoczynku. Odnajdą się tu przede wszystkim pary, które szukają romantycznych scenerii. W małych zatoczkach czy lokalnych winnicach, można się zapomnieć.

Sardynia - gdzie wyjechać na wakacje do Włoszech
Sardynia – gdzie wyjechać na wakacje do Włoszech

Sardynia to także dobre miejsce na wypoczynek dla amatorów wodnych szaleństw. Szczególnie interesująca może tu być miejscowość Stintino, w której panują świetne warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu. Natomiast miejscowe plaże z białym piaskiem skuszą resztę na kąpiel. Na wyspie nie brakuje także dużych ośrodków, nastawionych w dużej mierze na wypoczynek rodzin z dziećmi.

Z kolei Sycylia jest wyspą uniwersalną, jeśli chodzi o wakacje we Włoszech. Mamy tu i co zwiedzać – Noto, Syrakuzy, Cefalu czy też gdzie plażować – wokół znajduje się wiele urokliwych miejsc, przeznaczonych do tego. Rodziny z dziećmi mogą wybrać większe ośrodki, na swój wypoczynek. Natomiast grupy backpakersów mają pole do popisu w samym interiorze wyspy.

Kuchnia sycylijska jest znakomita, a wiele osób przylatuje tu na urlop ze względu na „Ojca Chrzestnego” i miejscową mafię. Na wyspie jest dość bezpiecznie, chyba że akurat zbudzi się Etna 😉 Południowe Włochy od zawsze kuszą, swoją nieco senną atmosferą, co nie znaczy, że nie ma tu nocnego życia.

Leave a Comment