Okna dachowe, które musisz mieć

okno dachowe fakro 78x118

Jeśli należysz do grona osób, które w najbliższym czasie czeka remont lub wykańczanie poddasza, na pewno towarzyszy Ci myśl i niepewność, które okna dachowe powinieneś wybrać. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przykładów zupełnie różnych okien, które mogą Cię zainteresować, zaczniemy od najbardziej podstawowych, a skończymy na niesztampowych. Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że choć jedno z tych rozwiązań zainteresuje Cię na tyle, że zapragniesz mieć je w swoim domu.

Zacznijmy od podstawy – okno dachowe Fakro 78x118. Przeznaczone jest do montażu na dachach o nachyleniu od 15° do 90 °. Tego typu okna są jednym z najczęstszych wyborów. Są to okna obrotowe. Zawias został umieszczony w połowie wysokości okna i umożliwia jego obrót o 180°.  Okno dachowe Fakro 78x118 posiada zasuwkę blokującą, której zastosowanie uniemożliwia niepożądane ruchy okna, dlatego też bez najmniejszego problemu  umyjesz je także od zewnętrznej strony. W poszczególnych oknach tego typu zastosowano nawiewnik typu V10, który umożliwia wentylację pomieszczenia nawet wówczas, gdy okno dachowe Fakro 78x118 jest zamknięte. Okno dachowe Fakro 78x118 wykonane jest z wyselekcjonowanego drewna sosnowego najwyższej klasy. Zostało ono zaimpregnowane próżniowo i pomalowane dwukrotnie lakierem akrylowym. Co więcej, od zewnętrznej strony wzmocnione zostało profilami z blachy aluminiowej. Drewno jest więc odporne na działanie czynników zewnętrznych (także atmosferycznych) i na uszkodzenia. Na uwagę zasługuje także trzywarstwowy pakiet szybowy. Posiada on grubość równą dwudziestu czterem milimetrom, a przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym – argonem. Między innymi dzięki temu okno dachowe Fakro 78x118 wykazuje doskonałe parametry termoizolacji. Sprzyja temu także fakt, iż wewnętrzna szyba została wykonana ze szkła niskoemisyjnego.  Okno dachowe Fakro 78x118 przyczynia się do zminimalizowania strat cennego ciepła, a więc i do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Jakby tego było mało, poza tym, że zapobiega wychłodzeniu pokoi, przeciwdziała także ich przegrzaniu latem. Okno dachowe Fakro 78x118 ma do 6% większą powierzchnię przeszkloną niż inne tego typu okna, pozwala więc na doskonałe doświetlenie naturalnym światłem pomieszczeń rozmieszczonych na poddaszach.

Kolejnym przykładem okna jest uchylno-obrotowe okno preSelect. Jak sama nazwa wskazuje – posiada dwie możliwości otwierania. Pierwszą z nich jest funkcja uchylna, a drugą obrotowa. Można uchylać je do kąta 35° i obracać o kąt 180°. Aby zmienić sposób otwierania wystarczy zastosować przełącznik preSelect, który umiejscowiony jest w połowie wysokości ościeżnicy i staje się dostępny po otwarciu okna. W oknie tym znajduje się także zasuwka blokująca, która uniemożliwia niepożądane ruchy obróconego o 180° okna, więc bez najmniejszego problemu utrzymasz je w nienagannej czystości także od zewnętrznej strony. Klamka umieszczona jest w dolnej części okna i posiada dwa stopnie mikrouchylenia, co umożliwia dostęp do pomieszczenia optymalnej ilości świeżego powietrza. Uchylno-obrotowe okna preSelect posiadają system topSafe, który chroni przed włamaniem. Na czym to polega? Otóż w oknie zastosowano szereg innowacyjnych wzmocnień, które uniemożliwiają wyłamanie zawiasów czy wepchnięcie okna do środka, nawet wówczas, gdy zastosuje się specjalne narzędzia. Do elementów uniemożliwiających włamanie należą: specjalnie wyprofilowane zawiasy, metalowa listwa wzmocnienia drewna i elementów ryglujących. 

Totalnym hitem jest nasza trzecia propozycja – okna balkonowe. Nie są to jednak typowe okna lecz takie, które montuje się tam, gdzie balkonu...nie ma! Dlaczego w takim razie okno balkonowe? Właśnie tutaj pojawia się wspomniana wcześniej innowacja. Otóż górne skrzydło okna otwiera się uchylnie ku górze, natomiast dolne wysuwa się do przodu, tworząc mini balkon. Jest on niezwykle efektowny, umożliwia panoramiczny widok, a przy tym jest w pełni bezpieczny, ponieważ po bokach posiada barierki. Oba skrzydła wyposażone są w bezpieczne pakiety szybowe U5, a odporność okna na włamanie dodatkowo podwyższa system topSafe.