Technika piaskowania – wykorzystanie

Nowoczesne technologie od wielu lat pełnią bardzo ważną funkcję w życiu człowieka. Dzięki różnym urządzeniom czy rozwiązaniom praca ludzkich rąk oraz rozwijanie się różnych branż przemysłowych stały się bardziej efektywne oraz przede wszystkim realne. Niektóre procesy technologiczne sprawdzają się w różnych – często bardzo odmiennych i skrajnych – dziedzinach gospodarki czy przemysłu. W tym kontekście warto wspomnieć chociażby o tak zwanym piaskowaniu, czyli procesie wykorzystywanym między innymi w branży budowlanej. Co ciekawe, piaskowanie pojawia się również w kontekście ceramiki reklamowej czy nawet, gdy mowa o stomatologii. Każdy proces w zależności od sytuacji charakteryzuje się oczywiście inną specyfiką, jednakże chociażby ze względu na wspomnianą rozbieżność warto o samym efekcie nieco opowiedzieć.

 

Piaskowanie w przestrzeniach budowlanych i przemysłowych

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, proces piaskowania został opatentowany już w wieku dziewiętnastym, a dokładniej w roku tysiąc osiemset siedemdziesiątym przez niejakiego Benjamina Tilghmana. Wspomniany proces technologiczny wykorzystuje się między innymi w przestrzeniach budowlanych, na przykład do piaskowania ścian. Efekt wykonywanych prac przypomina standardowe szlifowanie. Innymi słowy, „piaskowana” powierzchnia staje się wyrównana. Warto zaznaczyć, że urządzenie używane do piaskowania wykorzystuje sprężone powietrze, które wysypuje z kolei piasek (lub inny rozdrobniony materiał) pod odpowiednim ciśnieniem. Praca przy wspomnianym procesie nie należy do najbezpieczniejszych. Wydostające się z maszyny drobiny mogą wywoływać choroby układu oddechowego (np. pylicę płuc). Aby uniknąć jakichkolwiek powikłań należy stosować się do wszystkich przepisów BHP.

Piaskowanie w przestrzeniach reklamowych i zdobniczych

Metodę piaskowania wykorzystuje się również przy produkowaniu ceramiki. Dzięki zastosowanej technice kubki piaskowane prezentują się wyjątkowo elegancko na tle innych podobnych wyrobów. Warto również zauważyć, że za pomocą piaskowania można odtworzyć logo znanej marki lub firmy, dzięki czemu piaskowanie doskonale sprawdza się w ceramice reklamowej. Zdobienie kubków w procesie piaskowania sprawdza się w przypadku upominków i prezentów. Obok wspomnianych produktów piaskowaniu poddaje się także inne wyroby ceramiczne. Są to między innymi różnego rodzaju statuetki, trofea czy szklane serca (kupowane na przykład z okazji jakiegoś ważnego jubileuszu). Piaskowanie to jedna z najpopularniejszych metod zdobniczych obok malowania czy kalkowania. Produkty wykonane w ten sposób można znaleźć między innymi w sklepach internetowych.

Piaskowanie w przestrzeniach medycznych

Jeśli chodzi o piaskowanie w przestrzeniach medycznych, z pewnością trzeba w tym kontekście wspomnieć o piaskowaniu stomatologicznym. Warto zaznaczyć, że piaskowanie jest po prostu zabiegiem higienizacyjnym, dzięki któremu z powierzchni zębów zostaje usunięty między innymi kamień nazębny czy osad. Piaskowanie wykorzystywane jest również do usuwania różnego rodzaju przebarwień pojawiających się na szkliwie. Aby zabieg został prawidłowo przeprowadzony, na powierzchnię zęba musi zostać doprowadzony strumień wody z dodatkiem substancji odpowiedzialnych za „wyczyszczenie zęba”. Całość musi znajdować się oczywiście pod odpowiednim ciśnieniem. W skład drobin czyszczących wchodzi między innymi wodorowęglan sodu. Zabieg piaskowania jest bezbolesny. Należy jednak dodać, iż wielu pacjentów narzeka na dyskomfort związany ze smakiem substancji pod ciśnieniem. Ciekawostką jest fakt, iż na chwilę obecną piaskowanie stało się również skuteczną metodą leczenia próchnicy w jamie ustnej.

Choć termin piaskowanie w zależności od kontekstu może być rozumiany bardzo różnie, w rzeczywistości sam proces polega w dużej mierze na tym samym. Dzięki zastosowanym technologiom zarówno ściana, jak i zęby czy wreszcie ceramika podlegają procesowi „szlifowania”, dzięki czemu w efekcie końcowym każdy element charakteryzuje się gładką i zgrabną powierzchnią.