Sposoby ogrzewania domu

 

Na przestrzeni wielu wieków człowiek nauczył się radzić sobie z różnymi przeciwnościami losu. Jednym z największych problemów ludzkości było przede wszystkim zimno i niemożność poradzenia sobie z jego następstwami. Rozwiązaniem powyższego problemu był oczywiście ogień oraz umiejętność posługiwania się wspomnianym żywiołem. Warto podkreślić, że przecież do dziś w niektórych kontekstach żar płomieni jest dla ludzkości źródłem zbawiennego ciepła oraz światła. Postęp technologiczny oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie branży grzewczej pozwoliły stworzyć urządzenia oraz instalacje zastępcze, dzięki którym ludzie na całym świecie mogą liczyć na sprawnie działający system produkujący w domach, mieszkaniach czy urzędach przyjemne ciepło. W zależności od konkretnej sytuacji czy potrzeb danego człowieka można wyróżnić współcześnie przynajmniej kilka sposobów produkowania ciepła. Wkłady kominkowe, centralne ogrzewanie czy kolektory słoneczne... Które elementy sprawdzają się w przestrzeniach domowych najbardziej efektywnie?

Ogień – pierwsze źródła ciepła dla człowieka

W czasach prehistorycznych ludzkość nie potrafiła samodzielnie wytwarzać ognia. Styczność ze wspomnianym żywiołem pojawiała się wtedy, gdy został on naturalnie wytworzony na przykład przez piorun. Z czasem prehistoryczny człowiek nauczył się wytwarzany żar podtrzymywać. Był to pierwszy ważny krok, o którym warto wspomnieć. Umiejętność podtrzymywania ognia z czasem przekształciła się w umiejętność jego wytwarzania. Najbardziej znanym sposobem rozpalania (zresztą do dziś) stało się wykorzystywanie iskier (uderzanie o siebie dwóch krzemieni, kamieni itp.). Prehistoryczny człowiek nauczył się rozpalać ogień także przez zastosowanie tarcia. Od czasów przed naszą erą minęło jednak trochę czasu, a współczesne społeczeństwa znalazły inne rozwiązania w kontekście wytwarzania ciepła.

Elementy wpływające na wybór metody grzewczej

Warto podkreślić przede wszystkim to, że mimo rozwoju technologicznego nie każdy człowiek ma dzisiaj bezpośrednią możliwość skorzystania z jakiejkolwiek metody grzewczej. Jej wybór zależy w dużej mierze od takich elementów jak możliwości finansowe, przeznaczenie i rodzaj danego pomieszczenia czy okres eksploatacji urządzenia wytwarzającego ciepło. Za określoną instalację trzeba oczywiście zapłacić. W zależności od jej rodzaju ceny mogą wahać się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku produkcji ciepła ważne jest również to, do jakich celów będzie wykorzystywane dane pomieszczenie. Inną instalację wykorzystamy wtedy, gdy będzie to nieruchomość mieszkalna, inną w kontekście nieruchomości przemysłowych czy gospodarczych.

Ogrzewanie centralne

Jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń (głównie mieszkalnych czy biurowych) jest wykorzystanie ogrzewania centralnego. Działanie CO polega w dużej mierze na korzystaniu z pracy kotła czy też pompy ciepła, które za pomocą odpowiednich instalacji przenoszą wytwarzane ciepło do zamontowanych w określonych pomieszczeniach grzejników. Duże znaczenie ma w tym przypadku znajdująca się w doprowadzających rurach woda, która zostaje podgrzana, a tym samym zaczyna rozprowadzać ciepło. W pomieszczeniach wykorzystujących centralne ogrzewanie bezwzględnie muszą znaleźć się zatem grzejniki. W zależności od potrzeb można wyróżnić dzisiaj kilka rodzajów tych ostatnich. Warto mieć świadomość tego, że każdy element ma swoje wady oraz zalety.

Rodzaje grzejników

Bardzo popularnym rodzajem kaloryferów są grzejniki konwekcyjne. Ich zaletą jest łatwość regulowania panującej temperatury. Urządzenia mają również niewielkie rozmiary, dlatego doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o niedużym metrażu. Do niedawna popularnością cieszyły się również grzejniki radiatorowe. Coraz częściej są jednak zastępowane przez wspomniane wcześniej urządzenia konwekcyjne. Przede wszystkim dlatego, że zajmują więcej powierzchni. Ważnym rodzajem grzejników są oczywiście kaloryfery gazowe. Okazuje się jednak, że są one stosowane stosunkowo rzadko. Warto wiedzieć o nich to, iż energię czerpią z gazu, a więc koszt ogrzewania jest dość wysoki. Innym rodzajem ogrzewania są grzejniki elektryczne. Te montuje się jeszcze rzadziej, ponieważ cena ich eksploatowania jest najwyższa.

Kominki w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach

W ostatnich latach bardzo popularne stało się posiadanie kominków. Coraz częściej na rynku pojawiają się bardzo różnorodne wkłady kominkowe, które zachwycają swoim estetyzmem i klasycznością. W przypadku tego rodzaju urządzeń dla właścicieli domów bardzo ważne staje się połączenie funkcjonalności ze wspomnianym estetyzmem. Kominek pełni nie tylko ważne źródło ciepła, ale stanowi również ważny element aranżacyjny. To między innymi właśnie dlatego produkowane wkłady kominkowe różnią się od siebie wielkością, kształtem czy stylistyką. Wydaje się, że największą popularnością cieszą się kominki stylizowane na urządzenia budowane kilkadziesiąt lat temu. W ofercie często pojawiają się jednak produkty minimalistyczne, zachwycające prostotą formy i pewnego rodzaju surowością. W przypadku wkładów kominkowych tradycyjnych należy pamiętać przede wszystkim o tym, by w domu pojawiła się odpowiednia instalacja kominowa. Bezwzględnie musi być ona idealnie szczelna, ponieważ wydostające się z urządzenia spaliny nie mogą trafić do pomieszczenia domowego. Alternatywą dla tradycyjnych kominków są biokominki lub kominki elektryczne. Te najczęściej umieszcza się w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ ich obecność nie wymaga dobudowania instalacji kominowej. Wspomniane modele nie wytwarzają spalin, można więc bezpiecznie użytkować je w każdym pomieszczeniu. Co więcej, zaletą kominków ekologicznych i elektrycznych jest również to, że łatwo utrzymać je w czystości. Podczas swojej pracy kominek bio nie produkuje popiołu, dzięki czemu najbliższe otoczenie nie ulega zabrudzeniu. Z drugiej strony takie "paleniska" są raczej elementem dekoracyjnym, a nie grzewczym. Niemniej jednak cieszą się dużą popularnością.

Kolektory słoneczne – nowoczesne sposoby ogrzewania

W ostatnim czasie bardzo dużo osób skłania się w kierunku odnawialnych źródeł energii. W kontekście ogrzewania warto wspomnieć tutaj o tak zwanych solarach, czyli kolektorach słonecznych. Ich montaż na dachach czy ścianach budynków pozwala uzyskiwać ciepło z promieni docierających do ziemi ze słońca. Jest to dość nowe rozwiązanie, jednak już teraz znalazło wielu zwolenników i propagatorów. Warto również wspomnieć o dofinansowaniach, które można uzyskać w związku z zakupem solarów słonecznych. Wspomniany projekt został zorganizowany przez Unię Europejską i cieszy się w Polsce dość dużą popularnością. Niemniej jednak wiele osób wciąż nie ma pojęcia o możliwości tańszego zakupu solarów.