Ochrona rzepaku

 

Uprawa roślin jest dla człowieka od wielu wieków nieocenionym źródłem pożywienia. Zainteresowanie tego rodzaju działaniami towarzyszyło pierwszym społeczeństwom od momentu podjęcia osadniczego trybu życia. Historia rolnictwa czy sadownictwa może sięgać zatem nawet kilkunastu wieków przed naszą erą. Współcześnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie uprawia się niezliczoną liczbę roślin, warzyw i owoców. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim klimacie znajduje się dane państwo. Nie każdy może przecież uprawiać owoce egzotyczne, takie jak liczi, awokado czy banany. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ dzisiejszy przepływ informacji oraz produktów zapewnia ludziom na całym świecie dostęp do najbardziej wymyślnych owoców i warzyw. W przypadku Polski jedną z najczęściej hodowanych roślin uprawnych jest dla przykładu rzepak. Wspomniana roślina ma niezwykły wkład w produkcję różnego rodzaju półproduktów, dlatego warto wiedzieć o niej oraz o jej uprawie nieco więcej.

Uprawa roślin rzepakowych

Co ciekawe, rzepak nie jest rośliną uprawianą na całym świecie. Idealnym klimatem dla jego hodowli jest oczywiście klimat umiarkowany lub podzwrotnikowy. To właśnie między innymi dlatego w Polsce tego rodzaju rośliny można uprawiać bez większych przeszkód. Warto wspomnieć również o podziale rośliny rzepakowej. Można podzielić ją bowiem na tak zwany rzepak jary (należący do roślin jednorocznych) oraz na rzepak ozimy (jest to roślina dwuletnia). W naszym kraju hoduje się raczej rzepak ozimy, a jego plony zajmują aż dziewięćdziesiąt pięć procent całości upraw oleistych. Największymi producentami rzepaku są w ostatnich latach Kanada oraz Chiny.

Morfologia rzepaku

W każdej roślinie uprawnej możemy wydzielić pewne stałe elementy. W przypadku roślin rzepakowych są to oczywiście łodyga, korzeń, kwiaty, liście oraz owoc. W zależności od uprawy wysokość łodygi waha się w granicach jednego metra. Jeśli chodzi o korzeń, rzepak posiada dobrze rozwinięty korzeń główny palowy, jednak po wyrwaniu można zauważyć również niewielkie korzenie boczne. Rzepak łatwo można rozpoznać po charakterystycznych żółtych kwiatach posiadających cztery płatki. Kolor liści jest sinozielony a całość ulistnienia skrętoległa. Najważniejsze w całej morfologii są oczywiście owoce występujące pod postacią łuszczyny (w której znajdują się nasiona). Nasiona z łuszczyny zawierają zwykłe około pięćdziesięciu procent tłuszczu.

Ochrona rzepaku

Każda osoba zajmująca się uprawą powinna wiedzieć mniej więcej na czym polega ochrona rzepaku. Warto zatem mieć świadomość tego, iż środki ochronne w przypadku tej rośliny powinny być stosowane przed zasianiem lub bezpośrednio po siewie. Na rynku można znaleźć obecnie bardzo różnorodne preparaty ochraniające rośliny. Osoby nieznające się na rzeczy powinny przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą, ponieważ działanie na własną rękę w przypadku stosowania metod chemicznych absolutnie nie jest wskazane.

Zagrożenia związane z uprawą rzepaku wiążą się raczej z występowaniem agrofagów, aniżeli na przykład ze szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli chodzi zatem o szkodniki, których należy się obawiać, warto wspomnieć tutaj o tak zwanych pchełkach, a także patogenach takich jak słodyszek rzepakowy, pryszczarek kapustnik czy gnatarz rzepakowiec. W zależności od pory roku można spotkać niektóre z nich na polach uprawnych. W takich przypadkach niezbędne staje się oczywiście zakupienie, a następnie zastosowanie odpowiedniego preparatu.