Wizyta u urologa – prawdy i mity

Urologia to dziedzina, która zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Już ten fakt często wywołuje w potencjalnych pacjentach uczucie wstydu. Należy jednak wiedzieć, że wizyta u urologa wcale nie musi być niczym wstydliwym. Wystarczy przed wizytą poczytać nieco o tym jak przebiegają ewentualne badania oraz kiedy należy w ogóle zgłosić się do wspomnianego specjalisty. Okazuje się, że nierzadko wcale nie ma powodów do obaw, a pojawiające się dolegliwości można łatwo wyleczyć. Z drugiej strony nie należy żadnych problemów związanych z układem moczowo-płciowym bagatelizować. Nieleczony problem nierzadko urasta bowiem do poważnej rangi i trudniej się go pozbyć. Z przyznaniem się do tego, że coś jest nie tak mają problem przede wszystkim mężczyźni. Dlaczego? Okazuje się, że stres związany z wizytą nie dotyka tak często kobiet, które o wiele częściej mają styczność z wizytami intymnymi, chociażby u ginekologa. Jak zatem przezwyciężyć stres? Co warto wiedzieć o wizycie u urologa? Odpowiedzi na te pytania rzeczywiście pomogą nieco tym pacjentom, u których samo myślenie o urologii wywołuje obawy i spędza sen z powiek.

Problemy urologiczne

Nie ulega wątpliwości, iż problemy urologiczne są związane z najbardziej wstydliwymi aspektami życia człowieka. Często bywa tak, że obawa przed wyjawieniem swoich dolegliwości powstrzymuje nas przed wizytą u urologa. Okazuje się, że wielu pacjentów obawia się także samego badania, które wiąże się z nagością, zakłopotaniem i nieznajomością terminologii lekarskiej. Najczęstsze dolegliwości związane z urologią dotyczą problemów z nietrzymaniem moczu. Wbrew pozorom bardzo dużo osób ma dzisiaj problemy związane z układem moczowym. Warto przełamać więc wstyd, by szybko pozbyć się problemu. Jak zatem przygotować się do wizyty w gabinecie urologicznym?

Znalezienie lekarza

Pierwszym krokiem po wykryciu dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym jest znalezienie odpowiedniego lekarza. Dziś najczęściej dobrych specjalistów szukamy w sieci internetowej. Różnego rodzaju fora internetowe oraz strony oceniające lekarzy obfitują w różnego rodzaju opinie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy specjalisty oraz miasta, w którym szukamy gabinetu, na przykład urolog w stolicy, użytkownikowi w zaledwie kilka sekund wyświetla się kilkadziesiąt wyników, z których może skorzystać. Naturalnym będzie fakt, że im większe jest miasto, tym więcej wyników pojawi się na liście w wyszukiwarce. Dobrego lekarza można dzisiaj znaleźć także przez znajomych. Warto podpytać najbliższych, czy w ostatnim czasie nie mieli podobnych problemów. Ważne jest bowiem przede wszystkim to, by czuć choć cząstkowe zaufanie do lekarza urologa, do którego się wybieramy. Nawet jeśli jest to pierwsza wizyta w życiu. Jak przygotować się do wywiadu lekarskiego, który przeprowadza urolog? Z pewnością zebranie odpowiednich danych znacznie ułatwi pracę lekarzowi i jednocześnie odstresuje nieco pacjenta.

Wywiad lekarski i badanie urologiczne

Podczas wizyty urolog przede wszystkim porozmawia z pacjentem, by ustalić wstępnie z jakim problemem ma do czynienia. Warto pamiętać, że podczas pierwszej wizyty siłą rzeczy każdy może nieco się stresować i jest to proces jak najbardziej naturalny. Z drugiej strony nie należy jednak popadać w paranoję i chociażby spróbować traktować tę wizytę jak u każdego innego specjalisty, na przykład internisty. Warto zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, na przykład krwi czy moczu. Należy również zrobić listę leków, które aktualnie spożywamy. Nawet jeśli nie ma ich wielu warto przynieść je zapisane na kartce, ponieważ w wyniku stresów zapomina się różne rzeczy. Obok można spisać zaobserwowane objawy choroby. Podstawą bezstresowego badania jest także odpowiednia higiena. Przed wizytą należy się dokładnie umyć, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności. W zależności od objawów lekarz ustala, jakie badanie należy przeprowadzić.

Pacjenci urologa

Powszechnie uważa się, że urologa odwiedzają wyłącznie mężczyźni. Co prawda urolog zajmuje się typowo męskimi chorobami, związanymi na przykład z prostatą, jednakże kobiety również odwiedzają wspomnianego specjalistę. Urolog leczy bowiem stany zapalne związane z układem moczowym, różnego rodzaju infekcje i zaburzenia funkcji narządów. Warto pamiętać o tym, że wizyta na NFZ wymaga odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego. Wybierając się do gabinetu prywatnego takiego dokumentu od naszego lekarza pierwszego kontaktu oczywiście nie potrzebujemy.