Codzienna pielęgnacja kota

Nie bez powodu mówi się, że koty lubią podążać własnymi ścieżkami. Niezależnie od tego, czy zwierzak wychowuje się na podwórku, czy też jest zwierzęciem domowym, kot potrafi poradzić sobie sam. Tak na ogół myślą jednak wyłącznie ci, którzy kota nie posiadają. Okazuje się bowiem, że nawet tak niezależne zwierzę potrzebuje ochrony i pielęgnacji ze strony człowieka. Szczególnie wtedy, gdy mowa o wykastrowanych kotach domowych. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację kocich przyjaciół? Co zrobić, by zwierzakowi żyło się wygodnie? Dzięki prawidłowej opiece oraz pewnym gadżetom kocia pielęgnacja może być zarówno dla pupila, jak i dla właściciela nie tylko obowiązkiem, ale także niezwykłą zabawą oraz przyjemnością. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak odpowiednio zająć się zwierzakiem. Cenne informacje można znaleźć między innymi w sieci internetowej oraz w różnego rodzaju magazynach zoologicznych. Chętni do pomocy znajdą się także w gabinecie weterynaryjnym oraz sklepie zoologicznym. 

 Opieka nad kotem – podstawowe informacje

Należy mieć świadomość tego, że każdy kot – podobnie jak człowiek czy inne zwierzę domowe – przywiązuje się do domowników  w jakimś stopniu. W zależności od tego, jak będziemy traktować pupila od samego początku, rozwiniemy w nim pewne instynkty, zwyczaje czy nawet cechy charakteru. Warto zadbać więc o to, by pewne zabiegi pielęgnacyjne towarzyszyły kociakowi od pierwszych chwil w domu. Łatwiej jest oczywiście z małymi zwierzakami, które mają zaledwie kilka tygodni. Starsze koty trudno przyzwyczaić do czegokolwiek, ponieważ nabyły już wcześniej drogą doświadczeń i przyzwyczajeń pewnego rodzaju sposób bycia. Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, że nie jest to niemożliwe. Podstawowa opieka nad kotem polega zatem na dostarczeniu mu elementów, których potrzebuje do codziennego funkcjonowania. W przypadku tego zwierzaka domowego mowa oczywiście o jedzeniu oraz kuwecie. 

Jedzenie dla kota – rodzaje i możliwości

Na polskim rynku producenci oferują bardzo bogatą ofertę karmy dla zwierzaków domowych, także dla kota. W zależności od wieku pupila powinno się kupować odpowiednią karmę. Sytuacja zmienia się także w momencie, w którym kot zostaje wykastrowany. Weterynarze zalecają bowiem zakup pożywienia o innym składzie, niż jedzenie dla zwierzaków bez wspomnianego zabiegu. Skąd takie rozbieżności? Okazuje się, że po kastracji koty mają tendencję do słabszej przemiany materii. W efekcie niektóre substancje prowadzą do tworzenia się zatorów, które uniemożliwiają oddawanie moczu. Prowadzi to do powstawania wielu nieprzyjemnych chorób mogących zagrozić zdrowiu i życiu naszego pupila. Lepiej dmuchać więc na zimne i nie serwować wykastrowanemu zwierzęciu takich przysmaków, które rzeczywiście mogą mu zaszkodzić. Co ciekawe, surowe mięso od czasu do czasu rzucone kociakowi do miski podczas przygotowywania posiłku nie jest wcale takie złe. Należy jednak uważać na dietę kota, ponieważ te po kastracji mają skłonność do tycia.

Kuweta dla kota – prawdy i mity

Kot mieszkający w domu załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie. Jest to wygodne dla właścicieli, ponieważ nie trzeba – tak jak w przypadku psa – wychodzić z pupilem na spacer. Należy jednak pamiętać o tym, by regularnie zaglądać do kuwety i sprzątać po zwierzaku ewentualne nieczystości. Jeśli kot zostaje w domu sam na cały dzień z pewnością należy wyczyścić kuwetę zaraz przed wyjściem oraz po powrocie do domu. Warto pamiętać, że zwierzaki z natury są dość mściwe, dlatego zwłoka może skończyć się tym, że kot „załatwi” swoje potrzeby na kanapie lub do doniczki z naszym ulubionym kwiatem. Warto pamiętać, że jedna kuweta jest przeznaczona dla jednego kota. W przypadku posiadania dwóch czy trzech pupili niestety trzeba liczyć się z tym, że takich elementów trzeba zakupić więcej. Dlaczego? Koty – nawet te wykastrowane – lubią znaczyć swoje terytorium, dlatego jedna kuweta z pewnością nie wystarczy. Co więcej, dominujący kot może odstraszać swoich towarzyszy od takiego miejsca, co w efekcie końcowym także skutkuje załatwianiem potrzeb w innym miejscu. 

Pielęgnacja futerka – szczotki dla kota

Koty – szczególnie te domowe – mają tendencję do linienia, czyli potocznie rzecz ujmując zostawiania sierści wszędzie tam, gdzie popadnie. Warto zadbać więc o to, by usuwać nadmierną ilość sierści z ciała naszego pupila. Jak to zrobić? Z pewnością przydadzą się dobre szczotki dla kota dostępne w każdym sklepie zoologicznym, zarówno tradycyjnym, jak i internetowym. Szczególnie popularne są takie szczotki, które z jednej strony mają nieco ostre szpilki doskonale wyczesujące sierść, a z drugiej strony miękkie włosy. Z reguły koty same lubię być wyczesywane, dlatego nie ma problemu z tym, by je do tego przyzwyczaić czy przekonać. Dobrze, gdy tego typu pielęgnacje odbywają się o regularnej porze dnia. Czasami mruczący kociak przekonuje jednak właściciela do czesania o bardzo dziwnych porach. Wystarczy jedynie kilka otarć o naszą nogę i przyjemne mruczenie wydawane z gardła pupila. 

Codzienna pielęgnacja kota wcale nie jest trudna. Wystarczy jedynie przyzwyczaić się do tego, że nawet zwierzak potrzebuje z naszej strony zaangażowania i pewnych wyuczonych czynności. Wydaje się, że już po kilku tygodniach mieszkanie z kotem staje się bezstresowe i łatwe. Wdrażając się w rytm warto pamiętać, że kot również przyzwyczaja się do nowego środowiska i domowników. Odpowiednia opieka z pewnością szybciej pozwoli zyskać zaufanie każdego zwierzaka domowego, a w szczególności dumnego i wyniosłego kota.