Ksenony

Kierowca jadący samochodem powinien zachowywać szczególną ostrożność i skupić całą swoją uwagę na wykonywanej czynności. W każdej chwili na jego drodze może bowiem stanąć przeszkoda, która zmusi go do gwałtownej reakcji. Spłoszone zwierzęta, ludzie, bariery w postaci konarów, słabo oznakowany samochód, który uległ awarii – takich niespodzianek na trasie można spotkać wiele. Z tego powodu istotne jest włączanie świateł, dzięki którym z dużym wyprzedzeniem będzie można zobaczyć jakąś przeszkodę na drodze i zareagować na nią w odpowiednim momencie.

 Niezbędne światła

Światła są częstokrotnie niedocenianymi sprzymierzeńcami każdego kierowcy. Dzięki ich użyciu można z dużym wyprzedzeniem zobaczyć jakąkolwiek przeszkodę na drodze, która zmusi nas do natychmiastowej reakcji. Odpowiednia smuga światła pozwoli zatem kierowcy na spostrzeżenie niebezpieczeństwa na jego trasie jazdy, co może pozwolić na uniknięcie jakiejś katastrofy. Co ciekawe zwiększają i znacznie poprawiają one  bezpieczeństwo nie tylko wieczorami czy w nocy, kiedy to ulice opanowuje mrok, ale również za dnia, gdy wydaje się, że światło słoneczne jest wystarczającym sprzymierzeńcem kierowcy. W Polsce zgodnie z Kodeksem Drogowym obowiązującym od 17 kwietnia 2007 roku, obowiązek jazdy przy włączonych światłach rozciągnięto na cały rok. Taki wymóg obowiązuje również w innych krajach Europy, do których zaliczyć możemy m.in. Finlandię, Islandię, Norwegię, Włochy czy też Słowację.

Czym jest samochodowa lampa ksenonowa, ksenon 

Samochodowe lampy ksenonowe potocznie nazywane są ksenonami. Jest to rodzaj oświetlenia, które pełni rolę świateł drogowych i mijania. Samochodowe lampy ksenonowe są odmianą lamp metalohalogenkowych. Gazem zapłonowym użytym przy tym rozwiązaniu jest oczywiście ksenon. Wybór nie jest tutaj przypadkowy. Ksenon umożliwia bowiem osiągnięcie szybkiego, a także satysfakcjonującego poziomu strumienia świetlnego. Wiele osób zastanawia się dlaczego przy samochodowych lampach tego rodzaju nie użyto argonu, który występuje we wszelkich lampach metalohalogenkowych. Odpowiedź jest tutaj prosta.  Zastosowanie argonu wiązałoby się z wolniejszym uruchomianiem lampy. Ksenon umożliwia zatem  uzyskanie dobrego strumienia świetlnego w bardzo krótkim czasie. 

Cechy samochodowej lampy ksenonowej

Samochodowe lampy ksenonowe cechuje znacznie większa skuteczność promienia świetlnego niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lamp halogenowych. Statystyki są tutaj dosyć miażdżące. Lampa ksenonowa zazwyczaj przy zużyciu około 30-35 Wat wytwarza około 3100 lumenów strumienia światła. W przypadku lampy halogenowej przy zużyciu około 50-55 Wat strumień wytwarzanego światła sięga około 1300-1400 lumenów. Kolejną zaletą samochodowej lampy ksenonowej jest jej duża żywotność. Wiele zależy tutaj od kwestii jej jakości, a także warunków zabudowy w pojeździe. Oczywiście nie jest tak, że tego rodzaju lampa jest niezniszczalna. Wiele z jej elementów zużywa się i wówczas istnieje konieczność wymiany ich na nowe. W przypadku lamp ksenonowych ma to spore znaczenie. Częstokrotnie wymieniając bowiem jeden żarnik musimy zrobić to samo z drugim. Powód? Zużywaniu żarników ksenonowych towarzyszy od razu zmiana barwy światła. Niejednokrotnie wchodzi ona wówczas w kolor fioletowy. Im dłużej taki żarnik funkcjonuje tym bardziej się on zużywa. Dlatego też w celu uniknięcia różnicy w kolorze strugi emitowanego przez nasz pojazd światła w przypadku wymiany jednego żarnika należy również wymienić drugi. Całe reflektory ksenonowe cechuje również lepsza jakość oświetlania drogi. Światło, które emitują uważane jest powszechnie za bardziej optymalne niż to, które wytwarzają lampy halogenowe. Ma to zatem znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca posiadający samochodowe lampy ksenonowe może bowiem zdecydowanie szybciej dostrzec jakąkolwiek przeszkodę na drodze i w ten sposób właściwie na nią zareagować. 

Gdzie znaleźć samochodowe lampy ksenonowe?

Miejsc, w których można nabyć samochodowe lampy ksenonowe jest wiele. Warto zwrócić jednak na profesjonalne źródła, dzięki którym można uniknąć problemów choćby w przypadku kontroli drogowej. Ciekawą ofertę lamp ksenonowych można znaleźć na stronie http://www.xenon-serwis.pl/. Serwis proponuje m.in. kompleksową naprawę tego rodzaju oświetlenia, przerabianie instalacji świetlnych w samochodach czy samą diagnostykę tych specyficznych lamp. Tego rodzaju usługi w przypadku samochodowych lamp ksenonowych są bardzo ważne. Homologowane ksenony są bowiem całymi zestawami skierowanymi do konkretnego modelu. Częstokrotnie tylko specjaliści potrafią dostosować je do potrzeb i wymagań danego pojazdu.