Ciekawe propozycje na aranżację poddasza

Pomieszczenia na poddaszu wykorzystywane są zazwyczaj jako sypialnie, łazienki lub pokoje gościnne i dziecięce. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku dużego domu można podczas urządzania poddasza pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Wymarzona pracownia artystyczna, nowoczesna siłownia czy małe spa we własnym domu to marzenia, które można łatwo spełnić. Szczególnie wtedy, gdy poddasze od lat pokrywa kurtyna kurzu, a właściciele domu przypominają sobie o nim dopiero wtedy, gdy kolejne pudła z nieużywanymi rzeczami trzeba gdzieś schować. Niekiedy nieeksploatowane pomieszczenie niszczeje i do ponownego zagospodarowania potrzebny jest generalny remont, na przykład wymiana okien czy położenie nowej podłogi. Warto już wtedy zastanowić się, na co przeznaczymy poddasze, by nie wykonywać prac remontowych w ślepo. W takim przypadku można bowiem niepotrzebnie stracić pieniądze – na przykład na panele, by potem zdecydować, że poddasze stanie się ogromną łazienką z wielką wanną, prysznicem czy nawet nowoczesną sauną. 

Pracownia artystyczna – wnętrze można urządzić iście awangardowo

Każdy artysta plastyczny marzy o tym, by mieć w domu własną pracownię. Podobnie jest zresztą z pisarzami, którzy w spokoju chcieliby pogrążyć się we własnych myślach, czy z muzykami, dla których cisza i relaks w pewnych sytuacjach okazują się zbawienne. W przypadku artystów plastyków oraz pisarzy ważne jest przede wszystkim światło. Te ostatnie w miarę możliwości powinno być oczywiście naturalne. Dlatego tak ważny staje się na poddaszu wybór okien. Pomieszczenie, o którym mowa z pewnością zasługuje na uwagę właśnie pod tym względem. Okna dachowe uczynią każdą pracownię wyjątkową, ponieważ ich układ oraz kształt i wielkość znacznie poprawiają widoczność. W przypadku plastyków dochodzi do tego jeszcze specyficzne światło wpadające do pomieszczenia o określonych porach dnia. Przedmiot ustawiony na tle zmieniających się promieni w miarę upływu czasu także będzie się zmieniał. Jego kształty, cień czy nawet – subiektywnie rzecz biorąc – kolor da każdemu artyście możliwości różnorodnej interpretacji, która nierzadko jest przecież kluczem do powstania prawdziwego arcydzieła. Jak widać, odpowiedni wybór okien jest więc istotny w przypadku tego rodzaju pomieszczeń. Jeśli chodzi o wybór produktu, okna Velux są we wspomnianej branży bardzo cenione. Zarówno jeśli chodzi o jakość wykonania, jak i jeśli chodzi o estetykę – która przecież dla każdego artysty jest w życiu istotna.

Siłownia w domu – poddasze może być nowoczesne i praktyczne

Nowoczesna siłownia to marzenie osób, które uwielbiają ruch i wszystko, co z nich związane. Wbrew pozorom wcale nie tak trudno urządzić odpowiednie pomieszczenie, które sprawdzi się jako nasza praktyczna siłownia. Najczęściej tego rodzaju pomieszczenia urządza się co prawda w piwnicy, jednak jest to bardziej kosztowna inwestycja. Szczególnie wtedy, jeśli zależy nam na ociepleniu pomieszczenia i jego profesjonalnym wyglądzie. Na poddasze z reguły już podczas budowy domu doprowadzane są instalacje grzewcze, a nierzadko także wodne i sanitarne. Obok siłowni można więc z powodzeniem urządzić małą łazienkę z prysznicem, który stanowczo przyda się po ćwiczeniach. Sama siłownia powinna być jasna, dlatego na poddaszu powinno znaleźć się dobre oświetlenie sztuczne oraz w miarę możliwości duże i przestrzenne okna. Jeśli chodzi o sprzęt, nie jest on aż taki kosztowny, jak mogłoby się wydawać. Bieżnia, ciężarki czy montaż drabinki można zakupić za zaskórniaki. Ciekawe oferty znajdują się na przykład na aukcjach w internecie. Nad drzwiami można ponadto umieścić drążek do podnoszenia, a w rogu pomieszczenia położyć materac do ćwiczeniach. W miarę możliwości lub po czasie powinien pojawić się również rowerek. Ważne jest bowiem to, że siłownię można aranżować z czasem lub zdecydować się na jej urządzanie dopiero po uzbieraniu odpowiedniej kwoty. Warto wspomnieć jeszcze krótko o kwestiach wykończeniowych. Na podłodze mogą znaleźć się panele lub drewniana podłoga. Z pewnością musi to być parkiet, który się nie ślizga. Ściana naprzeciwko skośnej może być lustrzana, dzięki czemu zyskamy motywację do ćwiczeń obserwując swoje ciało, a także optycznie powiększymy poddasze. Pozostałe ściany również mogą zostać wyłożone panelami lub po prostu mogą zostać pomalowane na wybrany kolor.

Małe spa dla całej rodziny – rewolucyjny remont na poddaszu

Spa jest miejscem, w którym każdy chciałby się znaleźć po ciężkim dniu w pracy czy na zajęciach. Dziś możliwości aranżacyjne pozwalają na stworzenie takiego miejsca bez wychodzenia z domu. Doskonale nadaje się do tego oczywiście poddasze. Warto połączyć małe spa ze wspomnianą wcześniej siłownią. Wszystko zależy jednak od tego, jakim metrażem dysponujemy. W przypadku aranżacji samego spa, należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – co powinno znaleźć się w takim miejscu? Z pewnością powinna to być wielka wanna, najlepiej z hydromasażem. W miarę możliwości można również zamontować prysznic, który przy odpowiednich parametrach będzie również sprawował funkcję sauny. Ważne jest również to, by na poddaszu panował porządek. W jego utrzymaniu pomogą regały, na przykład wykonane z drewna doskonale przypominającego wystrój prawdziwego spa. Na wspomnianych półkach można zręcznie poukładać różnego rodzaju kremy, balsamy, szampony czy żele do mycia. Obok mogą znaleźć się również ręczniki i szlafroki, które z pewnością przydadzą się podczas korzystania z pomieszczenia. Równie ważne są w końcu elementy dekoracyjne, które także wpłyną na odprężenie domowników.