Stanowisko pracy pracownika

 pracaZwiększające się bezrobocie utrudnia start nie tylko młodym ludziom, ale i dojrzałym pracownikom, którzy na skutek cięć etatów, zostali zmuszeni do aplikowania na nowe, kolejne stanowisko pracy. Oczywiście studenci nie mają za bardzo na co narzekać – ze względu na liczne udogodnienia dla pracodawców, są chętnie zatrudniani w branży gastronomicznej czy telekomunikacyjnej. W znalezieniu pracy pomagają agencje oraz uczelnie, a także sami pracodawcy, pozwalając na tworzenie elastycznych grafików, niekolidujących z bieżącymi planami zajęć. Wiadomo jednak, że jest to zajęcie tymczasowe, a prawdziwe schody zaczynają się wraz z uzyskaniem dyplomu i ubieganiem się o wymarzone i – przede wszystkim stałe - stanowisko pracy.

Znalezienie posady, która pozwoliłaby na łączenie studiowania z zarabianiem na siebie nie jest trudne. Agencje pracy tymczasowej mają w swoich ofertach wiele propozycji, które pozwalają młodym ludziom na zdobywanie pieniędzy na bieżące wydatki. Nic więc dziwnego, że chętnych jest z każdym dniem coraz więcej. Elastyczne godziny pracy są tutaj kwestią priorytetową, podobnie jak umowy cywilno-prawne, które pozwalają na tego typu rozwiązania. Młodzi ludzie poszukują więc takich ofert, które pozwolą nie tylko utrzymać dane stanowisko pracy możliwie jak najdłużej, ale i będą atrakcyjne finansowo – niektóre branże oferują nawet od siedemnastu do dziewiętnastu złotych za godzinę pracy. Najwyższe wynagrodzenie można uzyskać pracując za barem – tutaj stawki sięgają nawet dwudziestu jeden złotych – oraz będąc hostessą – każda z nich zarabia średnio osiemnaście złotych za godzinę. Minusem jest oczywiście spore zróżnicowanie w płacach, które zależne jest od konkretnego miejsca oraz ograniczony czas pracy – hostessy, na przykład, nie pracują zwykle od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie. Dorywcze stanowisko pracy nie zawsze więc daje odpowiednią satysfakcję, stąd coraz więcej studentów, jeszcze podczas uczęszczania na uczelnie, poszukuje zajęcia, które pozwoliłoby im zdobyć pierwsze szlify w przyszłej karierze zawodowej, a być może później utrzymanie stałego etatu na bezterminowej umowie o pracę. Rywalizacja jest spora, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, które stanowią największe skupiska środowisk studenckich, stąd każdy z młodych ludzi dba o to, aby móc wykazać się w konkretnym miejscu swoją bystrością, sprawnością wykonywania poszczególnych zadań oraz kompetencją. Z każdej strony słychać bowiem, że aby móc zostać idealnym pracownikiem, należy być innowacyjnym, kreatywnym, dyspozycyjnym i elastycznym. Gotowość na zmiany, biegła znajomość języków obcych oraz nieustanne podwyższanie swoich kompetencji są podstawowymi zaletami w przypadku poszukiwania stałego zatrudnienia. Jak wykazują jednak bieżące badania, większość przedsiębiorców ceni sobie zupełnie inne predyspozycje i cechy. Zwłaszcza ci prowadzący małe i średnie firmy, poszukują przede wszystkim takich kandydatów, którzy byliby lojalni wobec swojego miejsca zatrudnienia. Nie mniej ważna jest również uczciwość oraz pracowitość – obie te cechy są pożądane przez zatrudniających bardziej od innowacyjności. Większość pracodawców nie poszukuje w końcu ludzi, którzy próbowaliby zmienić stały system panujący w firmie, ale takich, którzy sprawnie dostosowaliby się do zasad już ustalonych i lojalnie wykonywaliby swoje obowiązki. O ergonomii w szerszym zakresie warto poczytać na stronie http://a-b.com.pl/baza-wiedzy/43-ergonomia-pracy, by dowiedzieć się więcej interesujących wiadomości na ten temat.

Każdy pracodawca z pewnością chciałby posiadać zaufanych współpracowników, którzy nie tylko pozwoliliby na stworzenie partnerskiego układu w danym miejscu, ale i poprawiliby panującą tam atmosferę. Każdy przecież chce iść do pracy z pozytywnym nastawieniem, a nie z konieczności. Zwłaszcza, że pracujemy coraz dłużej i coraz więcej czasu spędzamy ze swoimi współpracownikami. Chcąc zatem zasłużyć sobie na miano pracownika idealnego, kandydaci na dane stanowisko pracy starają się pokazać z jak najlepszej strony. Podnoszą więc nieustannie swoje kwalifikacje, uczestniczą w dodatkowych kursach, uczą się języków obcych, nabywają nietypowych umiejętności i posiadają oryginalne hobby – wszystko po to, aby w tłumie ludzi wyraźnie się wyróżnić i zwrócić na siebie uwagę rekrutera. Jako, że pracodawcy chętnie zatrudniają tych, którzy posiadają szeroki wachlarz umiejętności oraz zdolności do poszerzania swojej wiedzy, poprzeczka umieszczona jest naprawdę wysoko. Dobry pracownik powinien łatwo podejmować decyzje oraz radzić sobie w trudnych sytuacjach, których przecież nie brakuje na co dzień. Ponadto musi być też samodzielny i posiadać odpowiednie cechy charakteru, pozwalające mu objąć oferowane stanowisko pracy. Dlatego też tak ważne jest właściwe zaprezentowanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

                stanowiskoZ tego też powodu coraz więcej firm rezygnuje z tradycyjnych form rekrutacji, takich jak ogłoszenia w Internecie czy prasie, przeglądanie listów motywacyjnych czy zwyczajna rozmowa z kandydatem. Popularnością zaczęły się cieszyć rekrutacje kreatywne, dzięki którym pracodawcy zyskują szansę na lepsze przyjrzenie się aplikantowi oraz sprawdzenie jego umiejętności w praktyce. Znane są już pomysły agencji reklamowych, takich jak na przykład australijskiej BMF, która poszukiwała najbardziej kreatywnych młodych ludzi. Kandydaci otrzymali więc kartonowe stołki oraz polecenie stworzenia z nich czegoś niecodziennego. Spośród wielu pomysłów – rakiet kosmicznych, tulipanów czy lamp, agencja mogła wzbogacić swoje zasoby o kilku, najlepiej dopasowanych do zespołu, nowych pracowników.

                Nie mniejszą popularnością cieszą się inne niekonwencjonalne metody pozyskiwania siły roboczej. Dlatego też kandydaci na poszczególne stanowiska, w zależności od branży, mogą na przykład dostawać zadania do realizacji w przestrzeni miejskiej – jak chociażby rozmowy z przypadkowymi ludźmi zaczepionymi na ulicy, rozwiązywania krzyżówek czy – jak bywa w przypadku niektórych firm obuwniczych – otrzymać polecenie znalezienia w magazynie konkretnej pary butów. Wszystko oczywiście przy bacznej uwadze rekruterów oraz ściśle określonego czasu wykonania.  Jako, że o pracę coraz trudniej, na rozmowy kwalifikacyjne muszą chodzić już nawet sprzątaczki oraz kandydaci chcący pracować na…zmywaku. Dlatego też, aby otrzymać wymarzone stanowisko pracy, należy wykazać się nie tylko kreatywnością, ale i niekończącą się fantazją.