Co powinien posiadać rower dziecięcy?

na rowerzeW trosce o swoje zdrowie i możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście coraz częściej wskakujemy na rowery, jednak wybór odpowiedniego modelu wydaje się być łatwiejszy w przypadku dorosłych, niż dzieci. Choć może nam się wydawać, że dziecko nie potrzebuje profesjonalnego sprzętu i zadowoli się byle czym, jego bezpieczeństwo jest uzależnione od tego, za pośrednictwem jakiego elementu będzie się poruszać. W sprzedaży znaleźć można wiele rozmaitych modeli rowerów, jednak ich wybór uzależniony jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim wieku, wzrostu oraz podstawowych umiejętności utrzymania równowagi.

Dorośli bardzo często popełniają podstawowy błąd kupując dziecięce rowerki w supermarketach lub „na oko”, nie dając szansy na przetestowanie roweru lub sprawdzeniu komfortu jazdy. Każdy model jest inny, dlatego może się okazać, że dziecko jest nadmiernie pochylone lub przyjmuje nieprawidłową postawę. Ze względu na to, że jego ciało nieustannie się rozwija i zmienia praktycznie z tygodnia na tydzień, warto dać mu szansę sprawdzenia jak będzie się czuło podczas korzystania ze swoich dwóch, trzech czy też czterech kółek. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku „dużych” rowerów, także modele dziecięce sprzedawane są w najróżniejszych typach, a tym przede wszystkim wersji górskiej i bmx. Rodzice często zwracają uwagę na cenę, co nie jest wcale złe, ponieważ dziecko szybko wyrasta z zabawek i rowerów, przez co niezbędne jest zachowanie rozsądku i celowanie w takie grupy cenowe, które nie okażą się zbyt obciążające dla domowych budżetów. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować w supermarketach, z drugiej ręki lub niesprawdzonych producentów. Takie urządzenia są nieprzewidywalne, dlatego nigdy nie będziemy mieć pewności, ze nasze dziecko nie będzie mieć problemów z niesprawnymi hamulcami czy odpadającymi kołami.

rowery dla dzieciDzieci uwielbiają eksperymenty, dlatego rower powinien być objęty gwarancją i w pełni sprawny, tak, aby ewentualne „testy” nie były dla niego szkodliwe. Wielkość roweru dobiera się zwykle na podstawie wielkości kół, jednak każde dziecko jest inne, dlatego też dobrze byłoby zasięgnąć porady osoby, która byłaby pracownikiem profesjonalnego sklepu z rowerami i posiadałby wiedzę na temat najważniejszych parametrów, którymi powinny odznaczać się dobrze dopasowane rowery. Posiadający na swoich ulicach liczne 2koła Poznań nieustannie stara się dopasowywać do potrzeb rowerzystów, jednak nawet najlepsze ścieżki rowerowe nie będą należycie spełniać swojej roli jeżeli ich użytkownicy nie będą mieć świadomości jak prawidłowo się po nich poruszać lub nie będą widoczni, dlatego nasze dzieci od samego początku powinny poznawać zasady ruchu drogowego i być uczone troski o własne zdrowie. W sklepach rowerowych znaleźć można tysiące propozycji kasków, ochraniaczy, rękawiczek, błotników, dzwonków i zabezpieczeń rowerów, dlatego w zależności od gustu i upodobań, dzieci mogą wejść w posiadanie atrakcyjnych wizualnie dodatków. W sprzedaży znaleźć można także rowery biegowe, które cieszą się wśród rodziców coraz większą popularnością, jednak wybór powinien być uzależniony od możliwości dziecka. Jeżeli pociecha ma wyjątkowy problem z utrzymaniem równowagi lub nie czuje się pewnie korzystając samodzielnie z pedałów, rower biegowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto jednak wiedzieć, że taki sprzęt nie będzie dziecku służył wyjątkowo długo i wkrótce konieczne będzie wymienienie go na nowy, bardziej „dorosły”. Oczywiście dla początkujących rowerzystów najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kółek podporowych, które ułatwiają poruszanie się i które można z czasem odczepić od głównego korpusu. Prawdą jest, że w przypadku urządzeń dla dzieci najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w modele, które nie posiadają skomplikowanych konstrukcji. Szerokie opony, solidne hamulce i brak udziwnień w postaci przerzutek czy nietypowych dodatków, skracają czas nauki i pozwalają dziecku na szybsze zaadaptowanie się do kolejnych modeli, bardziej dopasowanych do indywidualnych preferencji.

Na co więc rodzice powinni zwracać uwagę podczas wizyty w salonie rowerowym? Przede wszystkim na to, aby rower pochodził od sprawdzonego producenta i był w pełni sprawny. Niezbędne jest sprawdzenie sprawności hamulców, ponieważ od ich jakości zależy zdrowie i życie dziecka. Ze względu na to, że długotrwałe jeżdżenie w jednym miejscu może być męczące i niewygodne, przyda się miękkie i szerokie siodełko oraz antypoślizgowe rączki. W wielu współczesnych modelach znajdują się kierownicy z ograniczeniem skrętu, dzięki czemu jednoślad jest mniej wywrotny i pozwala dziecku na pewniejsze kierowanie. Co ważne, rower dla dziecka powinien być lekki. Ciężki sprzęt utrudnia poruszanie się i nadmiernie przemęcza dziecko, dlatego całość nie powinna przekraczać 3 kilogramów. Im sprawniejszy i lepiej dopasowany do potrzeb dziecka sprzęt, tym chętniej będzie ono z niego korzystać i czerpać przyjemność z jazdy. A o to przecież chodzi w poruszaniu się za pośrednictwem własnych 2 kółek.