Opony nowe czy po wulkanizacji?

części samochodoweChoć o wulkanizacji opon słyszał niejeden z nas, nie każdy wie w jaki sposób przebiega proces naprawy ogumienia i na co powinno zwracać się uwagę podczas selekcji dostępnych zakładów naprawczych. Ze względu na to, że każdy użytkownik samochodu prędzej czy później stanie przed koniecznością skorzystania z usług podobnych przedsiębiorstw, dobrze wiedzieć jakie aspekty są istotne podczas przeglądania ofert poszczególnych firm. Opony wymieniamy nie tylko sezonowo – czyli w przypadku okresu letniego czy zimowego, ale także wtedy, kiedy są przebite lub pozbawione są wyważenie czy prawidłowego ciśnienia, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinno się kontynuować jazdy na ogumieniu, które posiada jakiekolwiek nieprawidłowości czy uszkodzenia.

Niezbędne jest pamiętanie o tym, że jako kierowcy odpowiadamy nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także za zdrowie i życie wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego, dlatego też brak pełnej kontroli nad własnym samochodem – którą może spowodować nawet lekko uszkodzona opona – może skończyć się naprawdę tragicznie. Oczywiście serwis opon to nie tylko troska o dobry stan tych opon, które są integralną częścią naszych pojazdów, ale także tych, które znajdują się w naszym dodatkowym asortymencie. W chwili, kiedy odwiedzamy wybrany przez nas serwis opon, najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem poproszenie mechanika o sprawdzenie prawidłowości ogumienia na kole, które przewozimy w naszym bagażniku. W tym momencie warto wspomnieć, że nasze bezpieczeństwo zależy także od firmy, z którą współpracujemy, ponieważ nie zawsze jest tak, że poszczególny zakład wulkanizacyjny jest wyposażony w odpowiedni sprzęt i przeszkoloną kadrę. Właśnie dlatego mechanik nie powinien oceniać jakości opon „na oko”, ale poddać je odpowiednim testom, które wymagają zdjęcia opony z felgi. Wiele firm oferuje swoje usługi za pośrednictwem sieci, jak na przykład dostępna na stronie www firmy. Jeżeli uszkodzenie jest niewielkie (do 6mm), profesjonaliści mają szansę na poddanie opon regeneracji, jednak w momencie, kiedy wada przekracza wspomniane już wcześniej 6mm, serwisowanie jest absolutnie niedopuszczalne. O tym czy oponę naprawiać czy nie decyduje pracownik, dlatego też dobrze odwiedzać tylko te firmy, które w naszej ocenie są uczciwe i kompetentne. Wyszukując odpowiedni zakład wulkanizacyjny najlepiej kierować się opiniami znajomych, ponieważ – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych branż – poczta pantoflowa sprawdza się także tutaj. Właściwie pozytywną ocenę firmie jesteśmy w stanie wystawić już po pierwszych minutach rozmowy z pracownikami, dlatego ufajmy nie tylko swojej wiedzy, ale i intuicji i rezygnujmy raczej z usług firm, które proponują nam wymianę wszystkiego za symboliczne pieniądze i przy tym nie pozwalają patrzeć sobie na ręce podczas pracy. Serwis opon to poważna sprawa, dlatego profesjonaliści rzadko kiedy uniemożliwiają właścicielom pojazdów przebywanie w warsztacie. Jeżeli ktokolwiek twierdzi, że z przyczyn bezpieczeństwa nie możemy przebywać w hali naprawczej, powinniśmy nabrać podejrzeń co do uczciwości takiej firmy.

Wulkanizacja to działanie nastawione na naprawę uszkodzonych opon, dlatego też sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności kupowania nowego kompletu ogumienia, zwłaszcza, że całość ma swoją wysoką cenę. Choć w opinii wielu zmotoryzowanych osób opony po wulkanizacji są nieporównywalnie gorszej jakości od nowych, jednak profesjonaliści są w stanie sprawić, że będą one równie porządne i żywotne, jak w przypadku tych, które pochodzą bezpośrednio ze sklepowej półki.