Torebki vintage – ponadczasowy styl

modne torby ze skóryNie ma kobiety, która w swojej szafie nie posiadałaby jakiejkolwiek torebki. Wiele z nas nie poprzestaje na jednej, ale regularnie nabywa coraz to nowsze wzory. Zależy to przede wszystkim od panujących aktualnie trendów w modzie, ale również od tego, co nam się po prostu podoba. Projektanci prześcigają się w propozycjach, ale wymyślają także własny styl. Szeroki wybór torebek wcale nie ułatwia zakupu. Tym bardziej, że od kilku lat panuje moda na to, co już przeminęło. Tak zwany styl vintage na dobre zagościł w naszych szafach. Zadomowił się również między torebkami.

 Mówiąc o tak charakterystycznym stylu w modzie, jakim jest vintage warto znać etymologię tego słowa oraz historię trendu. Sam termin „vintage” jest związany z winiarstwem, a konkretnie odnosi się do wina, które wyprodukowano w jednym sezonie. Co się zaś tyczy przestrzeni kulturowej, to mianem „vintage” określa się pewien wyrazisty styl zarówno w modzie, jak i sztuce i architekturze. Jest to zatem pojęcie funkcjonujące na wielu, jednak w pewien sposób podobnych do siebie, płaszczyznach. Nas, z racji torebek, najbardziej interesuje moda w tym kontekście. Styl vintage narodził się w XIX wieku i polega na ubieraniu się w duchu minionych epok. Aby jakąś część garderoby, bądź całą stylizację uznać za vintage, musi ona mieć co najmniej dwudziestoletni rodowód. Optymalna sytuacja to taka, w której ubrania rzeczywiście pochodzą z dawnych lat. Jednak współcześnie, coraz częściej są to po prostu stroje stylizowane na minione epoki. Vintage oznacza również łączenie ze sobą ubrań charakterystycznych dla różnych okresów. Styl ten, swą popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki temu, że jest niezwykle oryginalny, podkreśla i określa indywidualizm i jest ponadczasowy. Vintage, który odnosi się do dekoracji wnętrz można stworzyć na trzy sposoby. Śmiało można umeblować nowoczesne wnętrze starymi sprzętami lub też stylizowane wnętrze połączyć z nowoczesnością, albo można po prostu wystylizować nowe przedmioty na wzór tych z minionych epok. Być może nie każdy wie, ze vintage to także muzyka. Nas jednak najbardziej interesuje moda, a przede wszystkim torebki damskie vintage.

Torebki vintage zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród przedstawicielek płci pięknej. Zawdzięczają to oryginalnemu charakterowi. W zależności od epoki, z której pochodzą lub do której nawiązują, odznaczają się pewnymi wyrazistymi elementami. Mogą to być koronkowe wykończenia, złote klamry czy guziki, , łączenie skóry z innymi materiałami, duże, kwieciste wzory. Niektóre z nich są typowo dziewczęce i kobiece, inne z kolei pasują do rockowego stylu. Wszystko zależy od wzoru. Choć trzeba jednak przyznać, że torebki vintage najczęściej kojarzą się kobietom z przełomu epok, a konkretnie wieku XIX i XX oraz z początku wieku XX. Być może jest to skutkiem tego, że współczesne, nawet stylizowane torebki nawiązują przede wszystkim tamtego okresu, kiedy to płeć piękna emanowała swoja kobiecością, delikatnością i ulotnością. W tym stylu można znaleźć praktycznie każdą część garderoby – od torebek, butów, sukienek, poprzez swetry i płaszcze, aż po bieliznę i akcesoria. Mianowicie, vintage są również zegarki, naszyjniki, bransolety czy paski do spodni. W tym stylu można nosić się od stóp do głów, ale bez przeszkód można także mieszać ze sobą style. Doskonale pasuje do siebie współczesna, wieczorowa suknia i mała torebka – kopertówka właśnie w stylu vintage. Tak oryginalne stylizacje, które odznaczają się wyjątkowymi ubraniami z minionych epok, albo łączą styl współczesny z przeszłym, doskonale wyrażają osobowość, indywidualizm każdej kobiety.modne torby

Warto zajrzeć do szafy naszych matek, ale przede wszystkim babć, ponieważ znaleźć można w nich rozmaite ubrania, buty, akcesoria i torebki vintage. Wyjątkowe w nich jest to, że nie nawiązują do minionych dekad, ale faktycznie pochodzą z nich. Są to zatem oryginale stroje z lat, kiedy obowiązywał inny niż współcześnie styl. Każda z nas może się zdziwić, jakie skarby kryje szafa babci. Z pewnością nie wszystkie zdajemy sobie z tego sprawę. Większość z tych ubrań może wymagać jedynie kosmetycznych, małych przeróbek, na przykład zwężenia lub poszerzenia, skrócenia i odświeżenia. Mam czy babcia z pewnością nie obrażą się, jeśli ich dawnym ubraniom przywrócimy drugie życie. Wręcz przeciwnie – może je to uszczęśliwić. My z kolei zyskamy piękne, jedyne w swoim rodzaju, oryginalne stroje i torebki vintage. Taka możliwość jest tym bardziej cenna, iż wiele stylizowanych, współcześnie wyprodukowanych ubrań, butów, torebek i akcesoriów cechuje się... powtarzalnością. Każda sklepowa półka ugina się pod ciężarem takich samych swetrów i bluzek, a wieszaki – sukienek i spódnic. Z jednej strony chcemy wyglądać wyjątkowo, podkreślić swój indywidualizm, a z drugiej – zakładamy na siebie to samo, co dziesiątki innych kobiet. Z koeli, sukienka wyjęta z szafy babci, którą nosiła w młodości, nawet jeśli będzie podobna do wielu dzisiejszych strojów, to i tak będzie wyróżnić się na tle innych niepowtarzalnością. Będzie oryginalna. Stroje i torebki vintage można również wykonywać własnoręcznie. Jest to duża zaletą tego trendu. Nie trzeba wydawać kroci na stroje, które i tak albo nie są najlepszej jakości, albo nie odznaczają się niczym wyjątkowym, a te same rzeczy noszą setki kobiet. Wystarczy umiejętnie połączyć ze sobą różne stroje, doszyć charakterystyczne dla dawnych lat guziki, koronkę, odpowiednio skrócić nogawki spodni i spódnice, można nawet samodzielnie spróbować uszyć, na przykład jakąś torebkę... możliwości jest niezwykle wiele, a ograniczać je można jedynie własna wyobraźnia. Nie trzeba się jednak obawiać braku ciekawych pomysłów. Wystarczy obserwować to, co dzieje się w modzie – na ulicach, w modowych czasopismach, ale przede wszystkim, strojem warto podkreślić swoja osobowość i to, co się nam osobiście podoba i w czym dobrze się czujemy. Vintage jest bowiem synonimem oryginalności i indywidualizmu. O samym stylu oraz o torebkach i innych gadżetach można poczytać na stronie http://torebkidamskie.org/torebki-vintage/4-torebki-vintage-ponadczasowosc-i-oryginalnosc. Każda osoba interesująca się stylem vintage znajdzie na podanej wyżej witrynie ciekawe informacje.

Warto pokazać swój własny styl. Trzeba przy tym pamiętać, że nie trzeba poświęcać na to mnóstwa pieniędzy. Wystarczy wyobraźnia, trochę czasu i szafa własnej babci.