Balanser

Urządzenia służące do manipulowania ładunkami mają coraz szersze zastosowanie. Na placach budowy, w fabrykach i magazynach coraz częściej zastępuje się pracę mięśni ludzkich pracą różnego rodzaju maszyn. W tym celu produkowane są urządzenia podtrzymujące oraz przenoszące. Każdy ładunek o różnym zakresie wagi i kształcie może zostać podniesiony, utrzymany i przeniesiony w dowolne miejsce. BHP określa zakres wagowy ciężkich przedmiotów, przenoszonych przez jednego pracownika zatrudnionego na stałe lub sezonowo. Waga ta jest różna dla każdego człowieka, dlatego pracodawcy wolą zainwestować w maszyny, które zdecydowanie podnoszą bezpieczeństwo pracy oraz ergonomię, zmniejszają koszty i podnoszą produkcyjność.

Jednym z tego typu urządzeń, służących do manipulowania ładunkami jest balanser. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie takich samych napięć stałych. Balanser to obsługiwany ręcznie naciąg sprężynowy lub wyważarka. Dzięki niemu procesy robocze przebiegają płynnie, a bezpieczeństwo wykonywanych czynności zostaje zapewnione. Posiada umiejętność ściągania wstecznego i balansowania, dzięki czemu stanowi niezbędny sprzęt podczas montażu i produkcji w dowolnej gałęzi przemysłu. Naciągi sprężynowe służą do utrzymania na określonej wysokości i w konkretnej pozycji narzędzia o wadze od jednego do czternastu kilogramów, np. wiertarek, wkrętarek i szlifierek. Wyważarki natomiast służą do podwieszania narzędzi, zwalniając z ciężaru osobę, które ja obsługuje. Zarówno jedne, jak i drugie urządzenie gwarantuje precyzję wykonania wszelkich prac montażowych i budowlanych oraz lepszą organizację pracy, dokładność i powtarzalność. Dobry balanser cechuje się bezpieczeństwem działania oraz solidnym wykonaniem, które ułatwi pracę przez wiele godzin, miesięcy i lat. Każde urządzenie służące do manipulowania ładunkiem powinno być wykonane zgodnie z normami DIN 15112. Balansery powinny również być oznaczone znakiem bezpieczeństwa GS oraz odpowiadać wytycznym CE. Powinny być przede wszystkim skuteczne i jakościowo najlepsze. W ostatnim czasie prym w sprzedaży tego rodzaju urządzeń wiedzie firma działająca pod adresem www.dalmec.pl. Warto się nią zainteresować przy okazji takiej potrzeby. Nawet jeśli nie teraz, to za jakiś czas.

Decydując się na zakup balansera sprężynowego lub wyważarki, każdy właściciel zakładu przemysłowego i pracodawca powinien szukać możliwie najbardziej sprawdzonej firmy produkującej urządzenia manipulujące ładunkami. Jest on bowiem odpowiedzialny za bezpieczeństwo na miejscu pracy, a maszyny te powinny je gwarantować. Firma produkująca urządzenia manipulujące ładunkami powinna prowadzić liczne testy porównawcze oraz sprawdzające stan i jakość ich działania. Parametry, które powinny podlegać kontroli to maksymalny okres eksploatacji oraz diagram wciągu, a także ewentualna dostępność części zamiennych i okres dostawy samego urządzenia oraz poszczególnych elementów. W razie awarii urządzenia, praca na placu budowy lub w zakładzie przemysłowym zostaje zawieszona, co przekłada się na straty całej firmy. Dlatego wybór odpowiednich maszyn jest niezwykle istotny i wiąże się z wieloma złożonymi czynnikami. Dobrej klasy balanser umożliwia niemęczącą pracę bez zakłóceń. Powinien odznaczać się znakomitą wytrzymałością i działać bez zarzutu przez lata. Naciąg sprężynowy i wyważarka powinna umożliwiać maksymalne bezpieczeństwo pracy. Balanser ponadto powinien być łatwy i szybki w obsłudze oraz prosty eksploatacji.

Wysoką jakością wykonania oraz skutecznością działania cieszy się niemiecka firma o 75 letnim doświadczeniu Carl Stahl Kromer, produkująca obecnie najpopularniejsze naciągi sprężynowe i wyważarki. Marka CSK tworzy urządzenia manipulujące ładunkami zgodnie z najwyższymi standardami i ścisłymi normami bezpieczeństwa. Balanser firmy Carl Stahl Kromer zyskuje wciąż najlepsze notowania pod względem wytrzymałości. Przechodzi wszelkie testy obciążenia, przy których reszta urządzeń nie daje sobie rad. Balansery niemieckiej marki wytrzymują nawet 540 000 posuwów, nie tracąc na precyzji i dokładności. Firma Carl Stahl Kromer nieustannie się rozwija i ulepsza produkowane przez siebie urządzenia.

Balanser należy do grupy urządzeń służących do manipulowania ładunkami. Manipulatory przydają się przede wszystkim w przypadku, gdy urządzenie przeznaczone do przeniesienia lub uniesienia jest bardzo ciężkie lub nie posiada specjalnych uchwytów. Niektóre obiekty są wyjątkowo niewygodne w transporcie lub wykonane z delikatnych materiałów. Urządzenia tego typu umożliwiają w czasie przenoszenia ułożenie ładunku w dowolnej pozycji i na określonym poziomie. Przyczyniają się w znacznym stopniu do oszczędności energii ludzkiej oraz zdrowia. Są coraz powszechniej stosowane i zastępują siłę ludzkich mięśni wszędzie tam, gdzie to możliwe. Balanser, czyli naciąg sprężynowy i wyważarka zalicza się do maszyn tak zwanego transportu bliskiego, w czasie którego pracownik kontroluje go z bliskiej odległości a nie na dystans, jak ma to miejsce np. podczas obsługi żurawia. Im mniejsze urządzenie manipulujące ładunkiem, tym lepiej może być wykorzystane przez pojedyncze osoby. Pomagają w indywidualny sposób, są dostosowane do poszczególnych potrzeb montera.